Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lutego 2020 r.
9:13

Igor Hansen: LSM był dla ojca najważniejszym osiedlem w życiu

Autor: Zdjęcie autora agdy

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych w Lublinie podsumowało dwa lata działalności. Gościem honorowym był syn Zofii i Oskara Hansenów, projektantów osiedla im. Słowackiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Zobaczycie, co do muzeum przynieśli nasi i Wasi sąsiedzi, posłuchacie retro-opowieści o pierwszych mieszkaniach, próbach ich zdobycia i urządzenia. Sprawdźcie, co robiliśmy przez ostatnie dwa lata w Lublinie, Berlinie i Zamościu – zapraszali twórcy i sympatycy Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, placówki, która działa w Lublinie w jednym z pawilonów na targu przy ul.Wileńskiej 21.

Dla pewności organizatorzy piątkowego spotkania podawali swoją nieoczywistą i intrygującą lokalizację: jesteśmy na pięterku vis a vis drzwi do stołówki Baru Chochlik, wchodzi się do nas przez zakład krawiecki i sklep fryzjerski Magnolia.

Sądząc po tłoku jaki panował na spotkaniu, nie było kłopotu ze znalezieniem najmłodszej placówki muzealnej w Lublinie.

Jej założeniem było pokazanie osiedla i spółdzielni jako idei - po szczegóły i najdrobniejsze elementy pokazujące realizację. Każdy mógł przyjść i przynieść do MOM swoją opowieść związaną z osiedlem lub coś na ekspozycję. Dlatego w piątkowy wieczór spotkali się seniorzy, na których wspomnieniach i przedmiotach "wybudowano" muzeum oraz młodzi mieszkańcy i twórcy MOM. W tle przemów i podziękowań słychać było muzykę z trzeszczącej płyty długogrającej i stuk maszyny do pisania, która fascynowała dzieci.

- Miałem kilkanaście lat, jak przyjeżdżałem do Lublina. Osiedle dopiero się budowało. Tak, to był czas furmanek i błota, bo były to przyjazdy nadzorowe. Głównie z ojcem, bo mama strasznie się denerwowała. Wiadomo jakie wówczas było wykonawstwo a jeszcze materiały... To było źródło frustracji. Rodzice bardzo mało projektów zrealizowali. Dla ojca LSM był najważniejszym osiedlem w jego życiu. Było częściowym krokiem ku pewnym ideom. Tu jest dużo bardzo dobrych rzeczy. Niektóre ludzie zaczęli doceniać dopiero teraz. Taka prosta rzecz, jak odległość 80 metrów od okna do okna. Proszę teraz znaleźć, przy takim zagęszczeniu bloków na osiedlach, takie odległości. Ale wówczas były inne wymagania urbanistyczne. Wówczas budowało się osiedla na 7 tysięcy osób, więc musiała być określona ilość sklepów, przedszkoli, szkół. Teraz deweloper ma to głęboko w nosie, prawda? – mówi Igor Bogdan Hansen, który był w MOM gościem szczególnym.

Paulina Paga, inicjatorka powstania muzeum oraz współpracujący z nią Michał Fronk i Marcin Semeniuk tworząc placówkę korzystali z wiedzy i archiwów syna Zofii i Oskara Hansenów.

- Dwa, trzy razy w tygodniu mam zapytania, bo ktoś pisze doktorat, ktoś robi wystawę czy przygotowuje publikację. Jeśli mam zarchiwizowane to, o co prosi, wysyłam mu adres. Jeśli nie, daną rzecz przesuwam na wierzch sterty. Od czterech lat porządkuję i archiwizuję wszystko, co rodzice robili. Prowadzę stronę internetową, jest tam gdzieś około pół miliona negatywów i innych rzeczy. Myślę, że jestem już za połową – szacuje syn architektów i dodaje, że ludzie robią listę rzeczy, które chcą zrealizować zanim znikną z tego świata. - Ja też taką zrobiłem. Ona nie może być długa, więc moja ma trzy punkty ale jest ambitna. Na miejscu drugim jest to archiwum.

Pytany o dwa pozostałe tłumaczy, że na ostatnim jest rzecz najbliższa sercu, na którą ma najmniej czasu. To dokończenie budowy łódki, na której Igor Hansen chce się wynieść na stałe na Morze Śródziemne. A na pierwszym - projekt charytatywny związany ze szkoleniami i komputeryzacją, bo potomek znanych architektów jest informatykiem a jego firma między innymi tworzy oprogramowania i doradza w zakresie technologii informatycznych.

W czasie gdy w jednym pomieszczeniu MOM można było posłuchać o Zofii i Oskarze Hansenach i ich poglądach na architekturę w sąsiednim testowano premierowo grę. Powstała na potrzeby muzeum, łączy pomysł Monopolu i realne mechanizmy miejskie. Nad planszą na której pojawiają się budynki pochyla się przynajmniej trójka graczy. W piątek były to trzy dwuosobowe drużyny: Mieszkańcy, Miejscy urzędnicy i Deweloperzy. Gdy uczestnicy wieczoru powoli się rozchodzili gracze byli na etapie negocjacji domu kultury a na środku planszy dominował przeforsowany przed Deweloperów ogromny wieżowiec. Z ogrodem na dachu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice
galeria

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice

Nowoczesny sprzęt jest, wykwalifikowany personel też. Ale nie ma pieniędzy. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiegow Lublinie manifestowali, by nie dopuścić do zamknięcia niedawno utworzonego Oddziału Kardiochirurgii.

Co było w kopercie dla Nawrockiego? Trzaskowski wyjaśnia

Co było w kopercie dla Nawrockiego? Trzaskowski wyjaśnia

W poniedziałek, na zakończenie ostatniej debaty prezydenckiej, Rafał Trzaskowski wręczył Nawrockiemu kopertę, dodając, że „to ostatnia szansa, propozycja, żeby zachować się w sposób uczciwy”, choć nie ujawnił co jest w środku. Zrobił to dzień później.

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

„Lubelska Akademia WSEI w Europejskiej Przestrzeni Edukacyjnej – Tydzień Erasmusa” to pionierskie przedsięwzięcie organizowane przez Lubelską Akademię WSEI oraz OIC POLAND Fundację Akademii WSEI. To jedno z kluczowych wydarzeń, które uświetniają Jubileusz 25-lecia naszej Uczelni.

Dubrownik w Lublinie. Wyjątkowy koncert i rozmowy o współpracy
13 maja 2025, 19:00

Dubrownik w Lublinie. Wyjątkowy koncert i rozmowy o współpracy

We wtorek Filharmonia Lubelska stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia kulturalnego – koncertu upamiętniającego postać Ludomira Michała Rogowskiego, wybitnego kompozytora i dyrygenta urodzonego w Lublinie. Na scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna z Dubrownika, miasta, z którym Rogowski był związany przez wiele lat swojego życia.

"Byli jacyś Chłopcy z placu Broni"...  Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy

"Byli jacyś Chłopcy z placu Broni"... Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy

We wtorek punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie klas ósmych szkół podstawowych w całej Polsce przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Tegoroczna edycja różni się od poprzednich nie tylko czasem trwania, ale i liczbą uczestników z Ukrainy.

Flaga Ukrainy znowu powiewa na urzędzie. Zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie

Flaga Ukrainy znowu powiewa na urzędzie. Zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie

Najpierw na wiecu wyborczym Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej z budynku ratusza usunięto flagę Ukrainy, a kilka dni później urzędnicy znowu ją powiesili. Zgodnie z zapowiedzią bialski oddział Konfederacji zbiera podpisy pod petycją do władz miasta o zdjęcie flagi.

„Wtorek na Dzielni - Straż Miejska”. Ruszamy nowym cyklem o pracy dzielnicowych SM w Lublinie
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na Dzielni - Straż Miejska”. Ruszamy nowym cyklem o pracy dzielnicowych SM w Lublinie

Codzienne wyzwania, lokalne problemy i sposoby ich rozwiązywania – dzielnicowi straży miejskiej w Lublinie zdradzają kulisy swojej pracy. W pierwszym odcinku cyklu odwiedziliśmy dzielnicę Abramowice.

Znęcał się nad rodziną. Grozi mu nawet 5 lat więzienia

Znęcał się nad rodziną. Grozi mu nawet 5 lat więzienia

Najbliższe 3 miesiące spędzi 46-letni mieszkaniec powiatu janowskiego za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad żoną i dziećmi. W więzieniu może posiedzieć nawet 5 lat.

Adaś Iwanejko ma szanse na w miarę normalne życie, ale to wymaga ogromnych nakładów finansowych
galeria

Adaś potrzebuje najdroższego leku świata. Trwa zbiórka pieniędzy

Proszę, uratuj mi życie! – apeluje 12-letni Adaś Iwanejko zwracając się o wsparcie zbiórki pieniędzy na terapię, wymagającą zastosowania najdroższego leku świata. Leczenie chłopca w Stanach Zjednoczonych to koszt aż 16 mln zł.

Strażacy z Lubelszczyzny wrócili z akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym
galeria

Strażacy z Lubelszczyzny wrócili z akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski spotkał się w poniedziałek ze strażakami z regionu, którzy w kwietniu uczestniczyli w gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. W działaniach brało udział 20 strażaków z komend PSP w Lublinie, Zamościu i Krasnymstawie.

Volkswagen Crafter – niezawodny w prowadzeniu biznesu

Volkswagen Crafter – niezawodny w prowadzeniu biznesu

W świecie samochodów dostawczych, gdzie liczy się niezawodność, funkcjonalność i komfort, Volkswagen Crafter Podwozie wyróżnia się jako pojazd stworzony z myślą o intensywnej eksploatacji i różnorodnych potrzebach firm. Dzięki solidnej konstrukcji, nowoczesnym technologiom i elastycznym możliwościom zabudowy, Crafter jest wybierany przez wielu przedsiębiorców poszukujących niezawodnego partnera w codziennej pracy.

Kurtka trekkingowa damska – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kurtka trekkingowa damska – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jest coś wyjątkowego w poczuciu pełnej swobody, kiedy idziesz w góry. Bez względu na pogodę, porę roku i dystans. Zanim jednak ruszysz na szlak, musisz wiedzieć, że prawidłowo dobrana kurtka trekkingowa będzie absolutną podstawą. I wcale nie chodzi tu o „modę” czy wygląd. Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki trekkingowej damskiej!

Drzewka przy tężni uschły już w ubiegłym roku. Urzędnicy wiedzieli, ale czekali na ...

Drzewka przy tężni uschły już w ubiegłym roku. Urzędnicy wiedzieli, ale czekali na ...

Posadzone w ubiegłym roku drzewka przy tężni solankowej uschły. Mieszkaniec sygnalizował to już wtedy, ale nic z tym nie zrobiono do tej pory. Urzędnicy odpowiadają teraz, że „aby ustalić żywotność drzew, czekali na rozpoczęcie okresu wegetacyjnego roślin”.

Kazimiernikejszyn 2025 – muzyka, przygoda i pozytywna energia w Kazimierzu Dolnym
Nasz Patronat
16 lipca 2025, 18:00

Kazimiernikejszyn 2025 – muzyka, przygoda i pozytywna energia w Kazimierzu Dolnym

Kazimiernikejszyn to coroczny, wielokulturowy festiwal muzyki i sztuki, który odbędzie się w dniach 16–20 lipca. Tegoroczna edycja imprezy znów rozegra się w malowniczych Kamieniołomach w Kazimierzu Dolnym. W tym historycznym miejscu, otoczonym naturą i zabytkową zabudową, powstaje pulsujące centrum koncertów i przygód.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystąpi? Znamy artystów!
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystąpi? Znamy artystów!

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenosi się do muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim. I jako jedyna z tegorocznych imprez studenckich będzie darmowa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty